31.05.2017

Magazyny chłodnicze

Szokowe schładzanie

Sporo produktów spożywczych ma stosunkowo krótki termin spożycia i musi być wykorzystana dość szybko, jeżeli ma zachować swoje walory odżywcze i smakowe. Zbyt długie przechowywanie żywności w nieodpowiednich założeniach może nawet sprawić, że będzie dla nas trująca.

Lodówka pozwala na przedłużenie czasu przechowywania, ale jednym z najlepiej niezawodnych metod utrwalania żywności jest jej zamrażanie.

Jeżeli zależy nam na uniknięciu przykrych skutków ubocznych zamrażania, takich jak zmiana koloru, smaku, zapachu i wartości odżywczych, należałoby zainwestować w szokowe mrożenie, które minimalizuje negatywny wpływ obniżenia temperatury na produkty. Im szybciej zamrozimy ryby lub owoce, tym mniej znajdzie się wewnątrz kryształków lodu, które mogą po odmrożeniu skonwertować ich konsystencję. Dlatego szokowe schładzanie jest niezbędną inwestycją dla przedsiębiorstw gastronomicznych, oferujących catering albo restauracji.

W sytuacji utrudnionych i niesystematycznych dostaw szokowe mrożenie może znacząco ułatwić kontrolowanie restauracją. Tak zmrożone warzywa, mięsa, owoce i inne składniki mogą czekać dowolnie długo na to, aż przydadzą się do przyrządzenia dania i być na ten czas jakości porównywalnej z tą, jaką mają produkty świeże. Urządzenia służące do szokowego schładzania są poza tym stosunkowo łatwe w obsłudze.

To wszystko stwarza, że szokowe schładzanie, jak żadna inna forma utrwalania żywności, umożliwia na racjonalne gospodarowanie zasobami przy minimalizacji wszelkich skutków ubocznych zamrażania.

Sprawdź również informacje na stronie: komory chłodnicze.