19.08.2017

Jak dbać o psa?

Pomoc dla chorego psa
Pies, kiedy pojawia się w domu, jest traktowany jak prawdziwy członek rodziny i posiadacz ponosi odpowiedzialność za jego prawidłową pielęgnację. Poza karmienia, czy wyprowadzania na spacer, czasami powinno się zadbać również o zdrowie naszego ulubieńca, a do tego w znaczącej liczbie sytuacji przydaje się wiedza jak leczyć rany u psa, tak aby goiły się szybko i bezpiecznie.

Jeśli nasz czworonożny przyjaciel wróci do domu z krwawiącą łapą, pierwszą rzeczą, jaką natychmiast należy zrobić, jest sprawdzenie wielkości rany, co pozwala ocenić czy będziemy w stanie opatrzyć ją we własnym zakresie, czy również konieczna będzie wizyta u weterynarza.Jeżeli skaleczenie nie jest duże, to dalszym krokiem będzie oczyszczenie go ze wszelkich zanieczyszczeń. Jest to absolutnie niezbędne, ponieważ pozostające w ranie kawałki szkła, żwiru czy dosłownie brud w niedługim czasie mogłyby doprowadzić do niebezpiecznej infekcji zagrażającej zdrowiu, a nawet życiu zwierzęcia.

Oczyszczone miejsce warto też zdezynfekować, najlepiej za pomocą wody utlenionej lub jodyny, a następnie zabandażować oraz ochronić przed zrywaniem opatrunku. Pies zazwyczaj liże właściwie każde skaleczenie, co niekiedy może utrudniać i przedłużać gojenie, dlatego najlepiej jest założyć mu specjalny, elastyczny kołnierz z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Można go bez kłopotu zakupić w najbliższym gabinecie weterynaryjnym, a dyżurujący tam lekarz z całkowitą czyli stu procentową pewnością bardzo chętnie udzieli wszystkich informacji jak leczyć ranę u psa i pielęgnować naszego pupila, tak aby uniknąć jakichkolwiek późniejszych powikłań.

Zobacz więcej: jak leczyć modzele u psa?.