22.09.2017

Cebule kwiatowe

Kiedy sadzić cebule kwiatowe
Cebulki kwiatów, jak z nimi postępować? Hiacynty, tulipany, krokusy, narcyzy.. Nazwy kwiatów, które hodowane są z cebulek można wymieniać bez końca.Sezonowo cieszą oczy gamą kolorów, oraz rozmaitym kształtem tworzonym przez liście i kwiaty. Kiedy jednak minie czas ich kwitnięcia należy pamiętać, ażeby cebulki kwiatowe zostały wykopane z ziemi, dlaczego? Latem gleba jest wilgotna i ciepła, a to najszybszy czynnik przyczyniający się do powstawania chorób grzybowych. Ponad to cebulki, które zostaną przezimowane, dadzą nam wiosną mniejszy plon, to znaczy że kwiaty będą mniejsze i słabsze.

Każdy kwiat ma swój czas, w którym powinien zostać wykopany z ziemi. Na ten przykład cebulki hiacyntów bądź tulipanów możemy wykopać w drugiej połowie czerwca bądź na początku lipca. Krokusy i szafirki powinno się wykopać w drugiej połowie czerwca, (wspomniane szafirki i krokusy możemy wykopywać dosłownie po 3-4 latach).

Zmierzając do meritum, skupmy się na kwestii przechowywania wyżej wymienionych cebulek. Przede wszystkim nie powinny być one uszkodzone, w innym razie będą gniły. Najlepszym wyjściem jest włożenie cebulek do ażurowych koszyczków i ulokowanie ich tam, gdzie jest cień oraz dodatkowo przewiew. Chodzi tu o ich wysuszenie. Kiedy będą już przesuszone śmiało można oczyścić je z ziemi, zaschniętych i obumarłych pędów czy zbędnych korzonków. Tak przygotowane powinno się przechowywać w koszyczkach do czasu kolejnego wysadzenia do gruntu. Istotne aby pamiętać o adekwatnej temperaturze (optymalna to okey 20 stopni), , a oprócz tego o tym aby w pomieszczeniu nie panowała zbyt duża wilgoć. Prawidłowo przechowywane będą cieszyć wzrok posiadacza ogrodu , a dodatkowo wszystkich przechodniów przez długi, długi okres czasu.

Sprawdź również informacje na stronie: cebulki kwiatowe.